...
Péče o miminko

https://www.bambik.cz/blog/

30. 11. 2020

Celý článek
...
Miminko

Miminko přichází na svět vybaveno základními reflexy, které jsou nezbytné k přežití: dýchání, sání, polykání, kromě toho ještě disponuje pohybovým a úchopovým reflexem nebo lekavostí. Sledujeme-li vývoj miminka měsíc po měsíci, nestačíme žasnout, co se ten malý človíček za jeden jediný rok všechno naučí a jak se jeho tělo i schopnosti rozvinou. Co všechno umí miminko, když se narodí?

Miminko přichází na svět vybaveno základními reflexy, které jsou nezbytné k přežití: dýchání, sání, polykání, kromě toho ještě disponuje pohybovým a úchopovým reflexem nebo lekavostí. Sledujeme-li vývoj miminka měsíc po měsíci, nestačíme žasnout, co se ten malý človíček za jeden jediný rok všechno naučí a jak se jeho tělo i schopnosti rozvinou.

CO VŠECHNO UMÍ MIMINKO, KDYŽ SE NARODÍ?

Miminko po narození vidí, ale soudí se, že ostrost zraku je zhruba o polovinu nižší než u dospělého. Dítě vnímá okolní svět od narození také ostatními smysly, tj. sluchem, hmatem, čichem a chutí. Pokud má možnost vnímat určitou věc více smysly současně, zejména zrakem a sluchem, jako je tomu například u chrastítka, snadněji ho taková věc zaujme.

PÉČE O MIMINKO

Obor, který se zabývá péčí o novorozence nedonošené, donošené a novorozence s vrozenými vývojovými vadami se nazývá neonatologie, což je podobor pediatrie. Po propuštění z nemocnice ale zůstává péče o miminko hlavně na bedrech maminky. Ženy, které se o dítě nikdy nestaraly, by měly v těhotenství navštěvovat předporodní kurzy, kde je mimo jiné učí, jak pečovat o miminko.

Ideální výživou pro novorozence je mateřské mléko. Kojení by mělo probíhat 7–10x za 24 hodin. Jestliže maminka z nejrůznějších důvodů kojit nemůže, dostává dítě speciálně upravené kravské mléko. Přebalovat by se mělo miminko 6–8x za 24 hodin. Pravidelné mytí a ošetřování zadečku a jeho okolí by mělo být samozřejmostí při každém přebalování, pleny můžeme zvolit látkové či jednorázové. 

Při koupání miminka by koupelna měla být dobře vytopená. Koupat nemusíme každý den, obden je postačující, mýdlo by se mělo k hygieně miminka používat 1–2x týdně. K péči o kůži miminka používáme zaručeně rostlinné a ekologické výrobky, abychom na začátku života malé tělíčko nezatěžovali chemikáliemi. 

Malá miminka často trápí nadýmání neboli prdíky. K jejich zmírnění se doporučují čaje, masáže bříška, nošení a natřásání dětí, různé druhy kapek nebo rektální rourka.

SPÁNEK MIMINKA

Potřeba spánku se u různých dětí velmi liší. Některé prospí období od kojení ke kojení a jiné jako by stále poplakávalo a vrtí se. Jestliže malé miminko pláče a kroutí se, jistě ho něco trápí (tlačí ho vzduch v žaludku či střevech, peristaltika, málo se najedlo, mlíčko ze žaludku mu šplíchá při trávení do jícnu apod.). Novorozence nenechávejte nikdy dlouho (více než 10 minut) plačícího v postýlce, jistě miminko utěšíte, když ho pochováte v náručí.Zacházení s miminkem není nic složitého, stačí mu dát najevo lásku, často ho chovat, zpívat mu a povídat si s ním a uvidíte, jaké dělá pokroky.

NEMOCI NOVOROZENCE

S miminkem nemusíte běže k lékaři při každém zaplakání, ale když se objeví teplota, zvracení nebo průjem, je to jiná. Horečka je zvýšená teplota nad 38 stupňů Celsia, obvykle ji způsobuje nějaká infekce. Horečka u novorozenců je varovným příznakem a lékařské vyšetření není vhodné odkládat. U miminek se zvracením a průjmem se projevují infekce trávicího traktu. Déle trvající průjem bez horečky by mohl být infekčního původu, ale může jít i o nesnášenlivost určité složky potravy nebo vedlejší účinky nějakého léku. Někdy stojí za průjmem velké množství ovocné šťávy nebo rozmačkané dužiny.

OČKOVÁNÍ NOVOROZENCE

Během prvního roku života musí každý novorozenec podstoupit několik povinných očkování, jde o tři dávky hexavakcíny, která chrání dítě proti záškrtu, tetanu, dávivému kašli, invazivnímu onemocnění vyvolanému původcem Haemophilus influenzae b, přenosné dětské obrně a virové hepatitidě typu B. Čtvrtá dávka hexavakcíny se aplikuje do 18. měsíce věku dítěte. Kromě povinného očkování existuje ještě doporučené, mezi něž patří očkování proti TBC, pneumokokům či rotavirům. Každé očkování se zanáší do očkovacího průkazu, kam pediatr zaznamenává datum, druh očkování, název i číslo vakcíny.

PRVNÍ ZOUBKY

Prořezávání prvních zoubků bývá spojováno s probdělými a proplakanými nocemi, zkrátka prořezávání nebývá nic příjemného. Mléčné zoubky se zakládají již během prenatálního vývoje a první z nich se obvykle prořezávají okolo čtvrtého až osmého měsíce věku dítěte. První se prořezávají střední řezáky (jedničky) v dolní čelisti, pak řezáky postranní (dvojky), pak první stoličky (čtyřky), špičáky (trojky) a nakonec druhé stoličky (pětky).

ŠESTINEDĚLÍ

Šestinedělím se nazývá doba, kde se matka zotavuje z těhotenství a porodu, hojí se poporodní rány, nastupuje a stabilizuje se laktace (tvorba mléka). Také si zvyká na jiný životní rytmus. Učí se nové roli matky, upevňuje vztah mezi sebou, dítětem a samozřejmě i tatínkem dítěte. Šestinedělí není žádnou procházkou růžovým sadem a někdy mohou toto období znepříjemnit zdravotní komplikace v šestinedělí, nejčastěji jde o krvácení, infekce, žilní onemocnění, problémy s kojením či psychické potíže. Krvácení se může objevit v celém období šestinedělí, příčinou může být poporodní zranění, zadržené části placenty, pomalé zavinování dělohy nebo poruchy srážlivosti krve. 

KOJENÍ

Přirozeným způsobem výživy miminek je kojení, čas, který patří výhradně mamince a miminku, kdy si kromě mléka předávají i vzájemnou lásku a důvěru. Ale ne každá žena může kojit bezproblémově, některé se nerozkojí vůbec.Obecně doporučovanou zásadou úspěšného počátku kojení je co nejčasnější přiložení miminka k prsu matky. Výzkumy poukazují na to, že děti, u kterých proběhlo takzvané samopřisátí, mají oproti těm přiloženým menší problémy s kojením, lépe se adaptují a jsou i spokojenější a méně pláčou.

Důležitá je i výživa matky při kojení, protože vše, co žena sní, přechází s mateřským mlékem do miminka. Důležitá je zdravá vyvážená a pravidelná strava s dostatkem tekutin. Kojící žena by se měla vyhnout potravinám, které nadýmají, bílému cukru, konzervantům, alergenům a dráždivým potravinám, které představují citrusové plody, jahody, ostrá koření, cizokrajné koření. Vyhnout by se měla alkoholu, kofeinu, ale třeba i zelenému čaji.

Někdy musí žena při kojení užívat léky. Některé léky mohou skutečně, i když v různé míře, přecházet do mateřského mléka. Koncentrace léku v mateřském mléce záleží na metabolismu matky, délce léčby, ale i dávce a způsobu podání léku. Proto se o každém užití léku při kojení poraďte s lékárníkem. 

SEX PO PORODU

První pohlavní styk po porodu je doporučován až po ukončení období šestinedělí, ale téměř každá pátá žena však připouští, že k sexu po porodu došlo dříve. Je tedy určitě na místě přemýšlet o možné antikoncepci po porodu už během těhotenství a mít na paměti jednu zásadní okolnost: nepřítomnost menstruace po porodu ani kojení dítěte ženu před nechtěným otěhotněním neuchrání. 

Často se stává, že žena po porodu a po skončení šestinedělí zjistí, že ztratila chuť na sex. To samozřejmě může ovlivnit partnerské vztahy po porodu. Znamená to, že žena ztratila po porodu lásku k partnerovi? Nikoli, jen se změnily priority. Některé ženy chtějí svůj čas věnovat dítěti, které je momentálně citově naplňuje. A zbývající čas věnují domácnosti. Partner je často až na třetím místě. Je třeba trpělivosti a lásky obou partnerů, aby se vztahy a sex po porodu dostaly do normálu.

DVOJČATA

Pořádný vítr v rodině dokážou udělat dvojčata či vícerčata, kterých se v posledních letech začalo rodit více. Tento jev je dáván do souvislosti s hormonální léčbou nepravidelného cyklu a s umělým oplodněním. Vícerčata se mohou narodit i po přirozeném oplodnění, a to tak, že byl oplodněný větší počet vajíček nebo došlo k časnému rozdělení zárodku na více částí, z nichž se vyvinuly jednotlivé plody.

BYDLENÍ S MIMINKEM A ZAŘIZOVÁNÍ POKOJE PRO MIMINKO

S příchodem miminka se musí přizpůsobit i byt novým potřebám rodiny. Je třeba vyhradit novorozenci místo na postýlku, nejlépe v ložnici rodičů. Také je potřeba přebalovací pult nebo stůl. Výhodné je pořízení komody, na niž se položí přebalovací pult a všechny věci pro miminko jsou šikovně uložené v šuplících, vždy srovnané a vždy po ruce. V době, kdy povyroste, začne lézt a dělat první krůčky, je vhodné podívat se na byt novýma očima, zajistit bezpečnost v bytě pro dítě a odhalit potenciální nebezpečná místa, jako jsou ostré rohy či úchytky nábytku, snadno otevíratelné a dostupné skříňky s čisticími prostředky či léky. Rohy je třeba opatřit bezpečnostními krytkami, čističe a léky přestěhovat nebo zamknout. Každé zanedbání bezpečnosti malých dětí se může stát smrtící pastí.

MATEŘSKÁ A RODIČOVSKÁ DOVOLENÁ

Na mateřskou dovolenou nastupuje těhotná žena 6–8 měsíců před termínem porodu a trvá 28 týdnů. Během mateřské dovolené čerpá žena dávku z nemocenského pojištění, tzv. peněžitou pomoc v mateřství – PPM. K tomu, aby žena získala nárok na MPP, se musí jako zaměstnankyně podílet v posledních dvou letech před porodem minimálně 270 kalendářních dnů na nemocenském pojištění. V případě, že je OSVČ musí alespoň 270 dnů, z toho 180 kalendářních dnů v období jednoho roku před porodem platit nemocenské pojištění, pokud to nesplňuje, má nárok 6 týdnů před porodem a 6 týdnů po porodu na nemocenskou dávku.

Po skončení výplaty PMM nastupuje jeden z rodičů na rodičovskou dovolenou, během které pobírá matka nebo otec na rodičovské dovolené sociální dávku ve formě rodičovského příspěvku, který se poskytuje rodiči, který trvale pečuje o dítě do čtyř let.

SAMOŽIVITELÉ

Pokud jeden z rodičů vychovává dítě sám, zákon operuje s termínem osamělý rodič nebo neprovdaná matka. Matky samoživitelky, pokud skutečně žijí sami, musí s otcem dítěte řešit otázky výživného, často se také objevují spory o určení otcovství. Od 1. 1. 2007 již nejsou rozdíly v čerpání mateřské dovolené u osaměle žijící ženy a u ženy žijící v partnerském svazku. Mateřská dovolená přísluší ženě v souvislosti s porodem a péčí o narozené dítě. Osaměle žijící rodiče pak mají určitá zvýhodnění i v rámci svého zaměstnaneckého vztahu.

30. 11. 2020

Celý článek
...
Chcete mít spokojené miminko? Zaveďte si společné rituály

Vypadají vaše rána bláznivě a chaos je váš nejlepší kamarád? Miminko vám srovná rodinný rytmus a přinese do života řád. Zaveďte společné rituály co nejdříve, ať je váš život v dokonalé harmonii. Poradíme vám, jak na to.

Když se ráno probudíme, začne u nás s dětmi den mazlením v posteli. Písnička je pak jasným signálem, že se jde snídat,“ říká maminka Veronika, která zavedla rituály u obou dětí už krátce po narození. Každá rodina si časem vytvoří svoje vlastní rituály, které přinášejí miminkům jistotu.Jistotu toho, že v určitou konkrétní dobu a s konkrétním člověkem se bude odehrávat konkrétní činnost. Rituál jim pomáhá vnímat časové hranice, tedy orientovat se, zda je den, či noc, posilovat jejich sebedůvěru i bezpečí, respektovat hranice. Je to ten pevný bod, na který se mohou spolehnout, i když si to neuvědomují a někdy i protestují, třeba v případě spánku.Nejpřirozenější cesta, jak začít, je nedělat z rituálu povinnost. Měl by vzejít z nějaké činnosti, kterou vaše děťátko pravidelně opakuje a která je mu příjemná. Takové činnosti je třeba posilovat a časem se samy stanou rituálem. Tím může být cokoli, klidně něco bláznivého, hlavně když je to příjemné pro všechny. U miminek je nejpřirozenější začít těmi, které se samy nabízejí: uspávání, koupání a krmení. Všechny tyto činnosti mohou být spojeny s masáží, vůněmi nebo různými zvuky, které mají vaše děti rády a miminka je dokážou vnímat.

Přivítejte nový den

Vstup do nového dne by měl být klidný a příjemný. Přestože se miminka budí obvykle dřív než rodiče, můžete i v tomto období začít rituálem. Pomazlit se s miminkem v posteli, polechtat, zazpívat písničku, to vše může přispět k příjemnému startu dalšího dne.

Děti, které už musíte budit, protože je čekají jesle nebo školka, probuďte láskyplně, dotekem, pohlazením, aby měly možnost se s uplynulou nocí rozloučit. Moje dcera už od útlého věku vždy ráno výkřikem dala najevo, že chce mléko. Dnes už volá „Chci mléko.“ Je to ten nejmilejší budíček.Vím, že když jí ho přinesu, chce být sama. Po chvíli se na ni přijdu podívat, pohladím ji, pomazlím se s ní a nechám ji opět chvíli samotnou. Až pak je ten správný čas na vstávání. Svůj ranní rituál si rozhodně nenechám ničím pokazit.

Koupelnové obřady

Některé děti nemají rády koupání a celé ho propláčou. Udělejte tedy z ranní či večerní hygieny něco příjemného a zábavného. Čím dřív koupelnové rituály zavedete, tím větší bude jistota, že děti budou mít pozitivní vztah ke svému tělu. Na mytí si pořiďte žínku ve tvaru zvířátka a v průběhu mytí můžete zpívat písničku nebo vyprávět pohádku. Nanášení krému či olejíčku pak spojte s příjemnou masáží.

Spolu u stolu

Už jen to, že se všichni pravidelně společně scházíte u stolu, je ten nejlepší rodinný rituál. Zapojte do této činnosti co nejdřív i miminka, budou mít s ránem spojeny všechny zvuky týkající se společné snídaně.Uslyší hlasy, uvidí tváře všech členů rodiny a budou si pamatovat, že se tahle událost každý den opakuje. Jakmile to půjde, zapojte děti do ranních činností. Můžou například s pomocí rodičů dát na stůl košík s pečivem nebo podat každému lžičku a na takovou událost se budou ráno vždy těšit. Na ukončení hodování si zvolte společné kouzelné slovíčko nebo písničku.

Uklízení

Velmi neoblíbená činnost se může stát něčím ohromně zábavným. Vyberte si společně písničku, pokud možno co nejdelší. Když ji začnete společně zpívat, začíná úklid. V průběhu písně s děťátkem sbírejte a uklízejte hračky. Na konci písně by mělo být uklizeno, uklízení můžete chvílemi popohnat rychlejším zpěvem. Zpočátku uklízejí rodiče spíš s děťátkem v náručí a s tím, jak malé roste, se pak postupně zapojí samo.

Společné vaření

Nikde jinde v domě nenajdete tolik smyslových podnětů jako právě v kuchyni.
Je toho zde spoustu k vidění, mnoho vůní, chutí, a všechno je to ohromně lákavé. Miminko všechny tyto podněty vnímá, mějte ho tedy co nejčastěji u sebe. První činnost, do které ho pak v kuchyni můžete zapojit, je válení těsta. Kromě toho, že ho bude bavit, je tato činnost velmi dobrá i pro rozvoj jemné motoriky. Společné pečení navíc bude rituálem, na který budou vaše děti velmi rády vzpomínat.

Sladké sny

Ideální přípravou pro klidnou noc je bohatě naplněný den: dostatek času stráveného na čerstvém vzduchu, hodně hraní a zábavy a klidná večeře. Po koupeli a masáži následuje zpívání ukolébavek, vyprávění pohádky a pak ukládání do postýlky. Miminko by se mělo probudit vždy tam, kde usínalo.

Ať už v posteli rodičů, nebo v té své. „Už od narození dětí zavádíme večerní rituál: masáž olejíčkem nebo mastným krémem, k tomu ukolébavka, pak kojení a šup do postýlky,“ říká maminka Veronika. „U obou dětí to fungovalo spolehlivě, usínaly do několika minut, někdy i vteřin.“

24. 11. 2020

Celý článek